خانه / بهداشت و سلامتی / بیماریها و راههای درمان / ویروس ایبولا و علائم و روش های تشخیص آن

ویروس ایبولا و علائم و روش های تشخیص آن

نت ناب:ویروس کشنده ایبولا روزانه در حال گرفتن قربانی و منتشر شدن است. سازمان بهداشت جهانی به تازگی نگرانی عمیق خود را از انتشار بیشتر این ویروس در سطح بین المللی ابراز کرده است.

در این مقاله به بررسی عملکرد این ویروس خطرناک و معرفی علائم و روش های تشخیص آن می پردازیم.

نشانه های ویروس ایبولا

ویروس ایبولا و علائم و روش های تشخیص آن

ویروس ایبولا چیست و چگونه عمل می کند؟ایبولا یا ابولا یک ویروس نادر اما بسیار کشنده است که باعث خونریزی های داخلی و خارجی در بدن می شود.هنگامی که ویروس در بدن منتشر می گردد، به سیستم ایمنی و اندامها آسیب جدی وارد می کند و در نهایت باعث کاهش سلول های انعقاد خون شده و در نتیجه به خونریزی شدید و غیر قابل کنترل منتهی می شود.این بیماری که به تب هموراژیک ایبولا نیز معروف است تقریبا جان ۹۰% مبتلایان خود را می گیرد و تا کنون درمان قطعی برای آن پیدا نشده است.

چگونگی ابتلا به بیماری ایبولا

خوشبختانه ایبولا مانند سایر ویروس های شایع مانند سرما خوردگی، آنفولانزا یا سرخک مسری نیست و در ابتلا توسط تماس مستقیم با پوست و ترشحات حیوان آلوده به ویروس مانند میمون، شامپانزه و خفاش منتقل می شود. سپس می تواند به همان روش از یک فرد مبتلا به فرد دیگر منتقل گردد.کسانی که از فرد مبتلا پرستاری می کنند و یا با جسد کسی که از این بیماری فوت شده است تماس برقرار کرده اند در خطر جدی ابتلا به بیماری به سر می برند.

روش دیگر ابتلا به بیماری تماس با سوزن یا سطح آلوده به ویروس است.

ویروس ایبولا از طریق هوا، آب و غذا منتقل نمی شود. این ویروس از طریق کسی که به ویروس ایبولا مبتلا شده اما نشانه های بیماری در او ظاهر نشده باشد نیز منتقل نمی شود.

نشانه ها و علائم بروز بیماری ایبولا

در اوایل ابتلا به بیماری نشانه های ایبولا تقریبا مانند آنفولانزا است. سایر علائم که بین ۲ تا ۲۱ روز ظهور می کنند عبارتند از

    تب شدید

    سردرد

    دردهای عضلانی و مفصلی

    گلودرد

    احساس ضعف

    دل درد

    بی اشتهایی

زمانی که بیماری شدت می یابد باعث ایجاد خونریزی داخل بدن، چشمها، گوش ها و بینی می شود. برخی از مبتلایان دچار سرفه و تهوع همراه با خون و اسهال خونی می شوند. خارش یکی دیگر از علائم این بیماری است.

روش تشخیص بیماری

در مراحل اولیه بیماری تشخیص دادن آن از روی علائم و نشانه ها دشوار است و ممکن است پزشکان آن را با بیماری های دیگر از قبیل وبا و مالاریا اشتباه بگیرند.

آزمایش خون و بافت پوست هر دو می توانند باعث تشخیص بیماری شوند.

در صورت تشخیص بیماری، فرد مبتلا سریعا قرنتینه می شود تا از گسترش بیماری در سطح جامعه جلوگیری شود.

منبع: medlife.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 9 =

Powered by moviekillers.com