خانه / بهداشت و سلامتی / بهداشت فردی و عمومی / وایتکس جایگزین خطرناک تر از کلر در استخرها

وایتکس جایگزین خطرناک تر از کلر در استخرها

نت ناب: وایتکس جایگزین خطرناک کلر در استخرهابا فرا رسیدن فصل گرما، مراجعه به استخرهای عمومی افزایش یافته است. این در حالی است که همواره در آغاز تابستان، به‌ویژه در چند سال اخیر، نگرانی از آلودگی این استخرها و انتقال بیماری‌هایی همچون وبا، افزایش پیدا می‌کند.کارشناسان بهداشتی معتقدند آلودگی برخی از استخرها مهم‌ترین عامل شیوع بیماری‌های عفونی و روده‌ای در تابستان است.

مدیر یکی از استخرهای عمومی تهران در این باره می‌گوید: (تقریبا همه استخرهای شهر در تمام اوقات روز به ویژه بین ساعت ۱۲ تا ۱۹ که گرمای هوا افزایش می‌یابد، مملو از افراد مختلف است و این مسئله به خودی خود احتمال انتقال بیماری‌ها را در این اماکن بالا می‌برد. آلوده بودن آب استخرها ریسک ابتلا به بیماری‌های عفونی و پوستی را هم افزایش می‌دهد.)

کارشناسان بهداشتی معتقدند بر اساس استانداردهای موجود به منظور حفظ سلامت شهروندان و بهداشت عمومی قبل از شروع به کار هر نوبت، میزان کلر موجود در آب باید سنجیده شود و در صورت وجود آلودگی، آب استخر باید دوباره ضد‌عفونی شود.‌ اما شنیده‌ها حکایت ازآن دارد که برخی مدیران استخرها شرایط استاندارد بهداشتی که وزارت بهداشت آن را تعیین کرده، رعایت نمی‌کنند.

وایتکس جایگزین کلر در استخرها

دکتر کریمی متخصص بیماری‌های عفونی در این باره می‌گوید: (بیماری‌های ناشی از شنا در استخر یا سایر آب‌ها به دو دسته عفونی و غیرعفونی تقسیم می‌شود که به دنبال آنها انواع قارچ، ویروس، انگل و باکتری که به وجودآورنده انواع بیماری‌های عفونی هستند، شکل می‌گیرد. همچنین آب‌های آلوده بعضی از استخرها ناقل قارچ‌های کچلی هستند که از علایم این بیماری‌های پوستی می‌توان به شکل‌گیری حلقه‌های بزرگ با پوسته‌هایی روی بدن افراد اشاره کرد.)

طبق اعلام کارشناسان بهداشت محیط، استاندارد میزان کلر آزاد باقی‌مانده در آب استخر از یک تا ۳/۵ میلی‌گرم در لیتر است و این میزان باید به صورت روزانه و در ساعات مختلف روز توسط متصدی استخر یادداشت شود. اما این امر در تعداد کمی از استخرها اجرا می‌شود. علاوه بر این، برخی از متصدیان استخرها به جای استفاده از کلر در آب استخر، از سایر مواد ضد‌عفونی‌کننده که مورد تایید وزارت بهداشت نیست، استفاده می‌کنند.

دکتر کریمی می‌گوید:‌<از نظر وزارت بهداشت برای گندزدایی آب استخر ها فقط کلر مورد تایید است. اما با توجه به گران بودن قیمت کلر که از آن برای ضدعفونی آب استخرها استفاده می‌شود، برخی از مدیران از سایر ضد‌عفونی‌کننده‌ها همچون وایتکس به جای کلر استفاده می‌کنند که این امر خود موجب بروز بیماری‌های ریوی، پوستی و… می‌شود.>

یکی از اعضای انجمن بیماری‌های عفونی ایران نیز دراین باره می‌گوید:‌<شنا کردن در استخرهای آلوده سبب بروز‌ ‌لکه‌های پوستی قارچی می‌شود.> دکتر بهزاد بیژنی با اشاره به اینکه شیوع بیماری‌های پوستی در فصل تابستان بیشتر است و از طریق شنا کردن در استخرهای آلوده از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود، می‌گوید:‌ <استفاده نکردن از‌ ‌لباس‌های نایلونی که سبب افزایش تعریق می‌شود، استفاده نکردن از لوازم شخصی دیگران‌ ‌مثل حوله، به دلیل امکان آلودگی و شنا نکردن در آب‌های آلوده در پیشگیری از ابتلا‌ ‌به این بیماری‌ها موثر است.>

  • شناگران، عامل اصلی آلودگی

بر اساس استاندارد بین المللی سازمان جهانی بهداشت، هر دو سال یک‌بار، <مرکز بین‌المللی بهداشت و کنترل بیماری‌ها‌ >)CDC( عوامل جدید آلوده‌کننده‌ ‌آب‌ها و بیماری‌های ناشی از آن را منتشر می‌کند.

این فهرست شامل انواع میکروب‌ها و‌ ‌عوامل بیماری‌زای شناخته شده و جدید موجود در آب استخرها، رودخانه‌ها، برکه‌ها و…‌ ‌ ‌است. در کنار این فهرست، عواملی هم به عنوان <عوامل تشدیدکننده آلودگی> عنوان می‌شوند.

بر اساس اعلام این مرکز ۶ عامل به عنوان شاخص‌ترین عوامل آلودگی آب استخرها و‌ ‌جکوزی‌ها عنوان شده است؛ ضدعفونی نکردن و یا ضدعفونی کردن نامناسب و ناکافی استخر و جکوزی؛ تصفیه نامناسب و یا تصفیه نکردن آب استخر و جکوزی به‌ ‌مدت طولانی (بیش از ۲ روز)؛ تجمع آلودگی‌های انسانی چون چربی بدن ناشی از‌ ‌تعرق یا استفاده از کرم‌های آرایشی؛ استفاده از آب‌هایی غیر از آب لوله‌کشی شهری برای کاهش هزینه مصرف آب؛ بی‌توجهی به‌ ‌نظافت محوطه استخرها و عدم جلوگیری از استفاده افراد مبتلا به بیماری از استخرهای شنا و استفاده افراد مبتلا به بیماری‌های واگیردار پوستی (نظیر قارچ یا‌ ‌حساسیت) این موارد را تشکیل می‌دهند‌.

‌طبق آمار مرکز بین‌المللی بهداشت و کنترل بیماری‌ها،‌ ‌بیشترین بیماری‌های ناشی از استفاده از استخرهای عمومی، بیماری‌های پوستی به‌ویژه‌ ‌انواع قارچ‌ها و حساسیت‌های پوستی است. پس از این بیماری‌ها، ‌ناراحتی معده به ویژه زخم معده و ناراحتی‌های گوش به ویژه عفونت گوش میانی از شایع‌ترین بیماری‌های ناشی از استفاده از استخرهای آلوده است.

بر اساس نظر متخصصان مرکز‌ ‌بهداشت و کنترل بیماری‌ها‌ ‌استفاده از ضدعفونی‌کننده‌های مناسب و رعایت بهداشت‌ ‌توسط شناگران مهم‌ترین عوامل در جلوگیری از آلودگی استخرهاست.

یکی از کارشناسان محیط زیست اداره بهداشت کار شهرداری تهران با اشاره به اینکه هر سال با شروع فصل گرما و رونق یافتن فعالیت استخرها، کارشناسان این اداره اقدام به بازرسی از ۲۵ استخر تحت پوشش خود می‌کنند، می‌گوید:‌(بهداشت، ایمنی و آلودگی آب این استخرها همواره مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.) به گفته وی فرم ارزیابی ویژه‌ای برای استخرهای تحت پوشش تهیه شده که بر اساس آن، تهویه هوای استخرها، سیستم برق سونا، کلرسنجی، شستشو، نظافت عمومی و… مورد بررسی قرار می‌گیرد.

  • آلودگی حوضچه ها

بالا بودن هزینه استخرها و کمبود امکانات ورزش‌های تابستانی، به‌ویژه در شهرستان‌ها و مناطق جنوبی تهران، یکی از دلایل مراجعه کودکان و نوجوانان به رودخانه‌ها و حوضچه‌های اطراف شهر است که با وجود هشدارهای مسئولان و کارشناسان بهداشتی، همچنان یکی از مهم‌ترین اماکن تفریحی برخی جوانان به شمار می‌روند. این در حالی است که برخی از کارشناسان شنا کردن در دریاها را نیز به دلیل آلودگی آب‌ها، خطرناک می‌دانند. گزارش‌های کارشناسان نشان می‌دهد وضعیت برخی رودخانه‌ها و همچنین دریای خزر برای شنا کردن چندان مساعد نیست.

یک متخصص هیدرولوژی و منابع آب در این باره می‌گوید: ‌(آلودگی‌های نفتی در این مناطق از جمله مسائل فراموش شده به شمار می‌رود و همواره این نگرانی وجود دارد که با افزایش آلودگی‌های نفتی، میزان تبخیر از دریای خزر هم کاهش پیدا کند. تحقیقات نشان می‌دهد، انواع آلودگی‌های میکروبی در ساحل شمال وجود دارد که می‌تواند برای افرادی که در این آب‌ها شنا می‌کنند، مشکل‌ساز باشد.)

گفته می‌شود ۵۰ رودخانه از ۸۰ رودخانه کشور آلوده به مواد صنعتی و شیمیایی، روستایی و کشاورزی و همچنین پساب‌های بیمارستانی و عفونی هستند که از این میان بیشترین آلودگی رودخانه‌های کشور به علت روان شدن پساب‌ها و پسماندهای صنعتی و شیمیایی به داخل رودخانه‌ها بوده است.

به هر ترتیب، با توجه به وجود زمینه‌های مساعد بیماری‌هایی نظیر وبا در ایران و با توجه به جمعیت جوان و نوجوان کشور که نیازمند تفریحات تابستانی هستند، به نظر می‌رسد نحوه نظارت بر بهداشت استخرها و کنترل کیفی این اماکن، نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و جدی‌تر مسئولان باشد.‌

  • آلودگی آب خزر مورد توجه شناگران باشد

وضعیت اکثر استخرها در فصل تابستان چندان خوب نیست اما دریای خزر هم با مشکلات عمده بهداشتی مواجه است.

مدیرکل محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با تایید این نکته می‌گوید: (تمام محل‌های شنا در دریای خزر به طور مستمر مورد آزمایش قرار می‌گیرد و در صورت مشاهده آلودگی میکروبی، هشدارهای لازم به مسافران داده می شود.)

دکتر سید محمد باقر نبوی می افزاید: (با توجه به موارد مشکوکی که تابستان سال گذشته مشکلاتی را به وجود آورد، امسال به منظور تامین رفاه حال مسافران و استفاده‌کنندگان از سواحل دریای خزر، کارشناسان این سازمان به طور مستمر از آب‌های محل‌های شنا نمونه‌برداری کرده و مورد آزمایش قرار می دهند.)

به گفته وی، تاکنون در این محل ها گزارشی از آلودگی سواحل اعلام نشده است. لذا، به مسافران و تمامی استفاده کنندگان از این سواحل اطمینان خاطر می دهیم که با خیال آسوده شنا کنند و اگر مواردی از آلودگی میکروبی مشاهده شود سریعا اطلاع‌رسانی می‌شود.مدیرکل محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست همچنین بر رعایت نظافت و مسائل بهداشتی در سواحل از سوی مسافران تاکید می‌کند ومی‌گوید: (برخی از کشورهای منطقه که تا چند سال قبل از سواحل غیربهداشتی برخوردار بودند امروز به لحاظ نظافت و پاکی به سمبل منطقه تبدیل شده‌اند.) وی در ادامه، شناگران و مسافران را از حضور در محل‌های آلوده دریا از قبیل ورودی رودخانه‌ها و اطراف اراضی کشاورزی به علت آلودگی آب این مناطق به پساب‌های صنعتی، کشاوری و خانگی برحذر می‌دارد و از کارخانجات و صنایع مجاور دریا می‌خواهد بر فعالیت سیستم تصفیه‌خانه‌شان نظارت بیشتری کنند.

منبع: vista.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 2 =

Powered by moviekillers.com