خانه / بهداشت و سلامتی / طب سنتی / انواع عطش از دیدگاه طب سنتی

انواع عطش از دیدگاه طب سنتی

نت ناب: یک کارشناس طب سنتی انواع عطش از دیدگاه طب سنتی را تشریح کرد. سید جواد علوی درباره عطش, اظهار داشت: عطش به دو نوع تقسیم می‌شود. نوع اول عطش واقعی و ناشی از کم شدن آب بدن است. اخلاط که ناشی از شیرابه غذا در بدن است، در آب محلول است و برای حمل در بدن به آب نیاز دارد. علامت این نوع عطش, فعالیت و تعریق قبلی شدید, خشکی دهان, پوست و غلیظ شدن ادرار است که راه درمان این نوع عطش, نوشیدن آب و مایعات است اما در حال روزه داری درازکشیدن در وان آب نیز می‌تواند آن را تسکین دهد.

انواع عطش از دیدگاه طب سنتی

این کارشناس طب سنتی افزود: عطش نوع دوم عطش کاذب است که علل مختلفی دارد و به ۴ دسته تقسیم می‌شود. برخی از عطش کاذب به دلیل مشکلات معده است, معمولاً ناشی از چسبیدن خلط لزج و شور است. این عطش با آب گرم یا چای بهتر تسکین می‌یابد. درمان آن رعایت آداب غذا، مصرف مواد تمیز کننده معده به صورت ناشتا مثل عسل و آویشن نیم کوب است.

وی بیان داشت: عطش ناشی از مشکلات کبدی که علت آن معمولاً خلط صفرا است. علائم آن پرخاشگری، حرارت بدن، زردی رنگ رو و سفیده چشم و تلخی دهان است. فصل تابستان، روزه داری و مصرف غذاهای تند و سرخ کردنی است که صفرا را زیاد می‌کند. علاج آن مصرف ترشیجات طبیعی با غذا به خصوص سبزی خرفه است.

این کارشناس طب سنتی گفت: عطش ناشی از مشکلات قلبی نیز که این نوع عطش ناشی از حرارت قلب و ریه است و با هوای سرد آرام می‌شود. علاج آن پرهیز از هوای گرم و خنک کردن محیط است، حتی پوشیدن لباس گرم نیز اذیت می‌کند که مصرف شربت بیدمشک به صورت آرام نیم ساعت قبل از وعده غذایی نیز بسیار مؤثر است.علوی خاطرنشان کرد: عطش ناشی از غلبه خشکی در مغز که علامت آن تشدید عطش هنگام غذا خوردن و ترشح بزاق است. زبان این افراد معمولا دارای ترک است. علاج آن روغن مالی ملاج سر با روغن بادام شیرین و چکاندن دو قطره از آن روغن در بینی در هنگام خواب است. پاشیدن اسپری آب بر سر هم در تسکین آن نیز موثر است.

منبع: ghatreh.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 3 =

Powered by moviekillers.com